Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 1,6 °C
Vietor: S 0,9 m/s

Aktualizované: 19.03.2019 21:55

História počasia

Web kamera

webkamera


Pripomíname si 149 rokov od narodenia grófa Dr. Štefana Ambrózy-Migazziho

Pridané: utorok, 20. marec 2018 08:29

História Arboréta Mlyňany siaha k osobe Ambrózy-Migazziho, šľachtica, právnika a prírodovedca - dendrológa. Gróf Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi (Ambrózy István), ktorý sa narodil v Taliansku (Nizza), 5. marca 1869, kde bola ich rodina na liečebnej dovolenke. Jeho rodina pochádzala z obce Tana (dnes Tanakajd), zo Železnej stolice (Vasvármegye) v západnom Maďarsku. Jeho rod získal 15. júla 1601 šľachtický titul a erbovný list od Mateja II.

Po absolvovaní strednej školy vo viedenskom Tereziáne vyštudoval právo na univerzite vo Viedni a v Budapešti. Rastlinám sa venoval už od mladosti, usilovne študoval botaniku a herbároval. Jeho záujem o vždyzelené dreviny podporili jeho časté cesty po južnej Európe. Myšlienky vybudovať ucelený vždyzelený parkový objekt sa do konca života nevzdal, dokonca zamýšľal presadiť ideu masových výsadieb vždyzelených drevín do extravilánov miest a obcí.

Svadbou s Antóniou Migazzi, v roku 1892 ako 23 ročný, získal časť mlynianskeho veľkostatku (Malonya), ku ktorému prikúpil od grófa Révaya z Tajnej dubovo-hrabový les pri obci Vieska nad Žitavou (po manželke prijal prímenie Migazzi). Tu na okraji lesa dal postaviť novoklasicistiký kaštieľ (projekt Guttmanna) s charakteristickou vežou.

V roku 1914 Ambrózy-Migazzi odchádza z Arboréta Mlyňany späť do Tane v Maďarsku. Po krátkom čase, v roku 1922, založil neďaleko odtiaľ, pri obci Kám neďaleko mesta Szombathely Arborétum Jeli, ktoré bolo jeho druhým špecifickým záhradníckym výtvorom a v ktorom si overoval mnohé vtedajšie teórie s introdukciou drevín, popri čom sa opäť vrátil k svojej záľube z detstva – pestovaniu cibuľovín a mnohých iným trvaliek. Bohužiaľ, zákerná choroba ako aj ďalšie okolnosti mu znemožnili výraznejšie usmerniť vývoj zbierok v tomto arboréte. Zomrel 31. augusta 1933 a pochovali ho 2. septembra 1933 podľa obradov ev. a. v. cirkvi, neďaleko tohto arboréta, na mieste, ktoré si sám vybral. Plocha tohto arboréta sa takisto, podobne ako v prípade Arboréta Mlyňany neskôr rozšírila, dnes má rozlohu približne 74 ha a spravuje ho Lesnícky podnik v Szombathely.

Ambrózy-Migazzi pripravoval rukopis, kde sa usiloval sústrediť svoje poznatky s pestovaním sempervirentov, ten sa však v pohnutých vojnových rokoch stratil. Jeho najvýznamnejšie práce sú jeho odborné príspevky „Immer- und wintergrüne Laubgehölze“ publikované v roku 1913 a „Aus meiner Malonyaner Werkstatt“ z roku 1921.

  

Gróf Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi

Gróf Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi s manželkou Antóniou Migazzi