Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

jasno 17,1 °C
Vietor: V 3,6 m/s

Aktualizované: 04.06.2020 09:02

História počasia

Web kamera

webkamera


Športový deň v Arboréte Mlyňany 2019

Pridané: nedeľa, 13. október 2019 14:33

Ráno vo štvrtok 10. októbra privítalo turistiky chtivých zamestnancov Arboréta Mlyňany slnkom zaliate Kohútovo (Nová Baňa), východzí bod v poradí už druhého Športového dňa.

Hneď po úvodnom slove pani vedúcej, Ing. Jany Konôpkovej, PhD., sa štrnásťčlenná skupina „zahryzla“ do túry. O chvíľku boli pri Zvoničke, kde si preštudovali prvú tabuľu náučného chodníka a  po žltej značke pokračovali na exponovanú Červenú skalu. Odmenou bola prekrásna jesenná panoráma Novej Bane a okolitých lesov. Po krátkom stúpaní s odbočkou k šachte Klingsbittner sa ocitávame pri vyhliadkovej veži Háj s ryolitovou baňou na dohľad. Doplníme energiu a klesáme k Prednému Šarvízu, kde sa odpája časť výpravy, ktorá sa rozhodla pre krátku trasu. Väčšina pokračuje ďalej po modrej k Hraškovej studničke a popri Zadnom Šarvíze zasa do kopca lesom až do Žarnovice.

Pokoj a harmónia sálajúca z lesa plného rozprávkových muchotrávok a slnkom prežiarených lúk s trávami ohnutými bohatou násadou plodov potešujúce ducha, príjemná únava tela a pocit spolupatričnosti stáli určite za to, aby sme o rok vyrazili do hôr opäť.

Ing. Peter Ferus, PhD.