Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 13,7 °C
Vietor: Z 1,7 m/s

Aktualizované: 29.09.2020 15:36

História počasia

Web kamera

webkamera


Ukrajinský partner opäť na Slovensku

Pridané: pondelok, 21. október 2019 14:33

Štvordňový pobyt dvoch členov ukrajinského tímu (14.-18.10.2019), s ktorým vedci z Arboréta Mlyňany riešia projekt medziakademickej spolupráce „Zmeny počtu a aktivity pôdnych mikroorganizmov počas invázie agátu bieleho“, prof. Sergiya Y. Kotsa a Dr. Petra Pukhtaievycha z Ústavu fyziológie rastlín a genetiky NAVU, ako aj doc. Ruslana Yakimchuka z Umaňskej univerzity, s ktorým sa mali začať diskusie o budúcej spolupráci, otvorilo stretnutie s vedúcou arboréta, Ing. Janou Konôpkovou, PhD.

Rozhovory o súčasnej situácii v partnerských akadémiách, na pracoviskách a pri napĺňaní cieľov projektovej spolupráce pokračovali prehliadkou parku pod odborným vedením vedúceho Oddelenia genofondu a špeciálnych zbierok, Ing. Petra Hoťku, PhD., na ktorú nadviazala prezentácia smerovania výskumu, technickej infraštruktúry a experimentálnych plôch Oddelenia dendrobiológie pod vedením vedúceho Ing. Petra Ferusa, PhD.

Ďalšie dva dni boli venované terénnemu výskumu, v rámci ktorého sa realizovali morfologické merania a odbery pôdy v porastoch agátu bieleho (Robinia pseudoacacia L.) na viacerých lokalitách južného Slovenska, počas ktorých boli identifikované styčné body novej spolupráce. V posledný deň sme hosťom predstavili hlavné mesto a v piatok 18.10. skoro ráno opustili Slovensko.

Ing. Peter Ferus, PhD.