Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

zamračené 6,7 °C
Vietor: JV 0,4 m/s

Aktualizované: 23.04.2024 23:36

História počasia

Web kamera

webkamera


Ginko dvojlaločné

Pridané: piatok, 10. september 2010 08:56

Ginkgo biloba L.ginko dvojlaločné (Ginkgoaceae)

V druhohorách, v období jury, boli na zemeguli rozšírené druhy dnešného ginka. Ginko dvojlaločné je jediným druhom kedysi bohatej skupiny, ktorý prežil do súčasnosti a býva označovaný ako "žijúca fosília". Mohutné stromy dobre odolávajú mestskému znečisteniu. Ginko prežilo dokonca aj atómový útok na Hirošimu koncom 2. svetovej vojny - odvtredy je pre Japoncov symbolom nádeje. Prirodzene rastie len v činskej provincii Zhejiang. "Gin-kyo" znamená po čínsky "strieborná marhuľa" , čo sa vzťahuje na podobu plodov. Ich vonkajší mäkký obal nepríjemne zapácha, osemenie je tvrdé. V Číne a Japonsku semená pražia a jedia ako oriešky.

 

  

Ginko dvojlaločné, ktoré prežilo atómový útok na Hirošimu.

     

Ginko dvojlaločné je najstarším druhom na našej planéte- zaraďujeme ho medzi ihličnany, hoci jeho listy nepripomínajú ihličie. Je to mohutný strom (v európskych podmienkach dorastá do výšky 25-30m) s riedkym rozkonárením s nízkou alebo vajcovitou korunou. Kôra je hnedosivá až tmavohnedá, hlboko alebo sieťovito rozpukaná. Atraktívne sú na strome sú vejárovité listy s klinovitým zárezom, široké 5-8 cm s vejárovitou žilnatinou, vyrastajú na brachyblastoch. Samičie kvety vyrastajú po 2-3.Kvety sú vetroopelivé. Kvitne v marci až apríly, plody sa podobajú čerešňovitej, žltooranžovej semennej kôstkovici, 20-30 mm veľkej s 10-15 mm veľkou kôstkou, zrelá dužina nepríjemne zapácha, kôstky sú jedlé.

Ginko dvojlaločné je svetlomilná drevina, nenáročná na pôdu, najlepšie rastie na hlbokých výživných pôdach, dobre znáša aj väčšie mrazy.

       

Tento druh sa v Číne a v Japonsku vysádza ako posvätná drevina pri chrámoch. Je známym niekoľko ozdobných foriem najmä tvarom a farbou listov, je to atraktívna drevina našich predkov.

Extrakt z ginka dvojlaločného je v poslednej dobe veľmi vyhľadávaný. Dôvody účinku týchto extraktov nie sú ani doteraz objasnené. Látky ginkgolides sa nevyskytujú v žiadnej rastline. Tieto látky potláčajú alergické reakcie, majú kladné účinky pri poruche zraku, sluchu a pri poruchách prekrvenia mozgu. Extrakt obsahuje veľké množstvo anti-oxidantov a najvýznamnejší je jeho účinok pri podpore krvného obehu a zlepšení prietoku krvi. Je vhodný pre osoby staršieho veku, ktoré majp problémy s nedostatočným prekrvovaním končatín.

          

V Arboréte Mlyňany SAV sa nachádza 17 jedincov ginka dvojlaločného. NÁUČNÝM CHODNÍKOM AMBRÓZYHO SEMPER VIREO PARKOM prídete na Stanovište č.3 Pri Magnólii vŕbolistej na Ambrózyho ceste kde za priehľadom návštevník zahne na prvej križovatke doprava,v pozadí rastie najstarší exemplár ginka dvojlaločného. V roku 2009 prvý krát plodili 2 samičie stromy ginka dvojlaločného v Arboréte Mlyňany SAV.

Autor: Ing.Katarína Fogadová

 

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Ginkgo_biloba

HOŤKA,P.-BIBEŇ,T.-BÁRTA,M.: Sprievodca po zbierkach Arboréta Mlyňany SAV. Bratislava: Veda,2010.73s. ISBN 978-80-224-1129-5

Fotografie: http://commons.wikimedia.org/wiki/Ginkgo_biloba

                  http://www.xs4all.nl/~kwanten/name.htm