Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 17,2 °C
Vietor: V 4,5 m/s

Aktualizované: 02.05.2024 10:22

História počasia

Web kamera

webkamera


Heinrich Anton de Bary (1831 - 1888)

Pridané: streda, 26. január 2011 06:14

Pred 180 rokmi sa narodil Anton de Bary

Heinrich Anton de Bary (* 26. január 1831 Frankfurt, Nemecko - † 19. január 1888 Štrasburg, Francúzsko) – nemecký prírodovedec, botanik, „otec rastlinnej fytopatológie“, zakladateľ modernej mykológie. Autorskú skratku má „de Bary“.

Bol synom lekára, ktorý podporoval u syna jeho záujem o botaniku a mikroskopiu. Už ako chlapec bol de Bary fascinovaný svetom jednobunkových rias.

Po skončení strednej školy mal zhromaždený bohatý herbár, ktorý neskôr daroval Botanickému ústavu v Štrasburgu. Veľký vplyv na ďalšiu jeho prácu mal Georg Fresenius, ktorý v ňom podporil záujem o hlbše štúdium rias a húb. Už ako 21 ročný predložil svoju prácu o patogénnych pliasňach vo vode, rodoch AchylaSaprolegnia.

V rokoch 1849-1850 študoval medicínu na univerzitách v Heidelbergu a Marburgu a od roku 1850 v Berlíne, kde štúdium ukončil. V roku 1854 habilitoval na Univerzite v Tübingene na docenta botaniky.

Ako 24 ročný sa stal docentom na Univerzite vo Freiburgu, kde neskôr pôsobil ako riadny profesor a riaditeľ botanickej záhrady. Tu bol jeho spolupracovníkom ruský botanik Michail Stepanovič Voronin s ktorým spolupracoval na výskume húb.

V roku 1867 sa de Bary stal profesorom na Univerzite v Halle, kde bol nástupcom botanika Franza Leonharda von Schlechtendala. V roku 1872 prešiel na Univerzitu v Štrasburgusa, kde sa stal profesorom a mal možnosť založiť nový výskumný ústav a botanickú záhradu.

De Bary sa venoval najmä anatómii vyšších rastlín, rias a húb a to predovšetkým hrdziam a snetiam, ktoré boli témou aj jeho habilitačnej práce z roku 1853. V roku 1866 publikoval prácu „Morphologie und Physiologie der Pilze, Flechten und Myxomyceten“, kde zistil že huby sú často pôvodcami ochorení rastlín, čo aj demonštroval na príklade fytoftóry zemiaka v práci „Die Kartoffelkrankheit, deren Ursache und Verhütung“. Predtým sa tvrdilo, že huby sú „produktami“ obsahu poškodených buniek rastlín.

Hoci zložité životný cyklus hrdze a snete boli známe už predtým, a to vďaka objavom, ktoré uskutočnili Louis René Tulasne a jeho brat Charles Tulasne, de Bary bol prvý kto vysvetlil tvorbu spór u hrdze trávovej (Puccinia graminis), letných spór – uredospór a zimných spór – teleutospór. Zistil taktiež prítomnosť ecídií na listoch prechodného hostiteľa - dráča (Berberis sp.). De Bary skúmal taktiež choroby viniča, popísal napríklad cyklus perenospóry viniča.

De Bary zaviedol pojem symbióza v zmysle vzťahu medzi druhmi alebo biologickými systémami a popísal pohlavné rozmnožovanie húb.

Vychoval generáciu významných botanikov, medzi ktorých patrili napríklad Frederick Orpen Bower, syn Charlesa Darwina Francis Darwin, Friedrich Oltmanns a Sergej Nikolajevič Vinogradski.

Na jeho počesť bolo popísaných viacero druhov, najmä húb. 

 

Zdroj  

Heinrich Anton de Bary. http://en.wikipedia.org/wiki/Heinrich_Anton_de_Bary (2011-01-26).

Anton de Bary. http://de.wikipedia.org/wiki/Anton_de_Bary (2011-01-26).