Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 4,3 °C
Vietor: J 0,7 m/s

Aktualizované: 17.04.2024 00:57

História počasia

Web kamera

webkamera


Ilex aquifolium L. - cezmína ostrolistá

Pridané: piatok, 17. september 2010 11:48

Ilex aquifolium L. - cezmína ostrolistá (Aquifoliaceae-cezmínovité)

Strom vysoký 10-15 m (25m) a nás často rastie len ako ler vsoký 5m. Pôvodom je zo západnej, strednej  južnej Európy, severnej Afriky, Malej Ázie a severnom Iráne. V niektorých krajinách dodones nosia veriaci na Kvetnú nedeľu do kostola konáre "palmy", aby ich dali posvätiť. Takouto "palmou" je niekde cezmína ostrolistá (po nemecky "Stechpalme"). V zime sú konáriky ozdobené červenými plodmi, čo je veľmi dekoratívne a často sa využíva na aranžovanie domovov počas vianočných sviatkov.

 

Koruna je kuželovitá, až  podlhovasto vajcovitá, hustá. konáre sú krátke. Kôra je sivozelená. Borka je zelenkastohnedá, pozdĺžne rozpukaná. Púčiky sú postavené špirálovito. Jednoročné výhonky sú zelené, neskôr sivastozelené.

Listy sú trváce, 30-80 (100) x 20-45 mm , vajcovité až kopijovité, na báze klinovité, na vrchole ostro hrotité, na okraji slabo podvinuté, pichľavo ostité. Vrchná strana je tmavo zelená, lesklá, spodná svetlejšia a matná. Sú kožovité, pevné. Na starších stromoch, vo vyšších častiach koruny, môžu byť takmer alebo úplne celistcookrajové. Stopka je dlhá 6-10 mm.

Kvitne v máji až júni. Kvety sú dvojdomé, štvorpočetné, v priemere 8-10 mm veľké. Kvety vyrastajú na krátkych stonkách po 1-3 vo zväzočkoch v pazuchách listov na vlaňajších výhonkoch. Sú aromatické.

Plodom je 7-10 x 5-9 mm guľovitá alebo široko vojcovitá kôstkovica, karmínovočervená, na dlhej stonke 4-8 mm. Obsahuje 4-5 kôstok. Dozrieva v septembri až novembri.

       

Cezmína je tieňomilná raastlina, vyžaduje ľahšie a vlhkejšie pôdy. Je citlivá na nízke teploty, uvádza sa že znáša mrazy do -18 až -20°C. Je dekoratívna habitom, nápadne lesklými listami, ale najmä červenými plodmi, ktoré vytrvávajú na strome do jari. Všetky časti dreviny sú jedovaté, použitie 20-30 plodov môže byť pre dospelého človeka smrteľné.

   

Nad vchodom do kaštieľa si má možnosť návštevník všimnúť znak Arboréta Mlyňany SAV s heslom "Semper vireo" (Vždy sa zeleniem), ktoré bolo mottom Ambrózyho experimentu so vždyzelenými drevinami. List cezmíny ostrolistej s bodavými zúbkami po okraji listovej čepele a koruna obopínajúca tento list vyjadrujú obrazne ťažkosti a úspechy tohto výnimočného človeka.

 

Cezmínu ostrolistú môže návštevník vidieť  na Náučnom chodníku Ambrózyho Semper vireo parkom.

Autorka: Ing.Katarína Fogadová

Zdroje: PAGAN,J.-RANDUŠKA,D.: Atlas drevín 2, Vydavateľstvo OBZOR, Bratislava, 1988, 408s.