Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

polooblačno 7,3 °C
Vietor: S 0,2 m/s

Aktualizované: 23.04.2024 21:51

História počasia

Web kamera

webkamera


Predstavujeme najvýznamnejšie dreviny v Arboréte Mlyňany SAV

Pridané: štvrtok, 09. september 2010 09:15

Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J. Buchh. - sekvojovec mamutí

Je ihličnatý strom z čeľade tisovcovitých. Výskyt je pôvodný v pohorí Sierra Nevada v Severnej Amerike. V Strednej Európe sa pestuje v záhradách a parkoch, príležitostne v lesníctve. Kôra je hubovitá, mäkká, až 50 cm hrubá, ohňovzdorná. Mladé stromy rastú veľmi rýchlo, šišky dozrievajú v 2. roku. Môžu dosiahňuť vek až 3000 rokov.

Tento obor  medzi stromami pôsobil na prvých výskumníkov tak silno, že ho pomenúvali podľa významných osobností. Rodové meno má podľa indiánskeho náčelníka Se-quo-Yah, ktorý vyvinul indiánsku abecedu.

Najväčší známy žijúci strom sa volá General Shermann Tree (kritériom veľkosti je objem kmeňa). Jeho výška je takmer 84 metrov (čo je viac ako dva 12-poschodové paneláky na sebe), obvod kmeňa pri zemi je 31 metrov, jeho maximálny priemer vyše 11 metrov. Vo výške 55 metrov je priemer ešte stále viac než 4 metre. Predpokladaný objem drevnej častitohto stromu je 1487 m3.

  
 

Sekvojovec mamutí  rastie v nadmorských výškach  900 až 2700 m.n.m. Je to mohutný strom dosahujúci výšku 90m s hrúbkou kmeňa až 11 m. V našich podmienkach dosahuje výšku asi 30-35 m aj viac. Vyniká hrubým zbiehavým kmeňom a s hrubou červenohnedou mäkkou kôrou a odlupujúcou sa borkou. Borka je až 50-60 cm hrubá, vláknitá a ryhovaná. Koruna je v mladosti kužeľovitá, v staršom veku sploštená až guľovitá, hustá, pravidelná. Konáre rastú horiozontálne až previsnuto, s koncami smerovanými nahor. Listy sú šupinovité, pritlačené alebo skrutkovite usporiadané a v troch radoch pokrývajú konárik. (Obrázok b)Šišky sú elipsovité, vysoké 50-80 mm, zostávajú na stromoch niekoľko rokov.(Obrázok a) Semená sú veľmi malé (3-6 mm),jeden kilogram obsahuje približne 200 000 semien.

Sekvojovec mamutí je menej otužilý strom najmä v mladosti. Vyžaduje si chránené stanovištia, hlbšie priepustné a vlhkejšie pôdy.

   

V Arboréte Mlyňany SAV nájdete Sekvojovec mamutí na Náučnom chodníku Ambrózyho Semper vireo parkom pri Stanovišti č.6 PRI SEKVOJOVCI MAMUŤOM NA STREDNEJ CESTE. Sekvojovec má približne 100 rokov a výšku má okolo 30m. Jeho "brat" vysadený nad Širokou cestou pri malom jazierku, pod ktorým viedol gróf Ambrózy - Migazzi rozhovory so svetoznámym dendrológom Camillom Schneiderom počas jeho návštev v arboréte, padol za obeť bleskom, ktoré ho niekoľko krát zasiahli, dažďu, ktorý podporil vznik hniloby a dutiny v kmeni, a silnému vetru, ktoré dokonal dielo skazy. V Arboréte Mlyňany SAV je okolo 20 jedincov.

Autorka: Ing.Katarína Fogadová

Zdroje:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Sequoiadendron_giganteum

http://www.mladyvedec.sk/index.php/archiv/archiv-cisla-06/137-sekvojec.html

HOŤKA,P.-BIBEŇ,T.-BÁRTA,M.: Sprievodca po zbierkach Arboréta Mlyňany SAV. Bratislava: Veda,2010.73s. ISBN 978-80-224-1129-5

Fotografie: autorka