Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

jasno 28,6 °C
Vietor: VJV 2,8 m/s

Aktualizované: 19.06.2024 12:59

História počasia

Web kamera

webkamera

Aktuality

RSS

Doc. Ing. Ivan Tomaško, CSc. sa narodil 17. marca 1935 v Spišskom Podhradí. Študoval na gymnáziu v Levoči, kde v roku 1953 maturoval. V štúdiách pokračoval na Mendelovej zemědelskej a lesnickej univerzite v Brne. Tu dostal v roku 1954 možnosť pokračovať v štúdiu na Lesotechnickej fakulte Leningradskej štátnej univerzite, kde promoval v roku 1959.

V tom istom roku bol aj prijatý do Arboréta Mlyňany SAV, kde sa podieľal na projektovaní a tvorbe nových denroexpozícií, štúdiu využitia zelene v urbanizovanom prostredí a záchrane historických parkov na Slovensku. Na základe jeho projektu „Experimentálnej plochy čínskej dendroflóry“ sa v roku 1965 začala budovať expozícia Plochy východoázijskej dendroflóry, ktorá dodnes patrí k najkrajším prírodne krajinárskym expozíciám na Slovensku.

Ivan Tomaško po roku 1969 odišiel z Arboréta Mlyňany SAV a v rokoch 1971-1990 pracoval vo Vojenských lesoch a majetkoch v Pliešovciach. Do Arboréta Mlyňany SAV sa vrátil v roku 1990 a do roku 2000 tu zastával funkciu riaditeľa.

V tomto období sa vrátil k svojmu hlavnému záujmu - historickým parkom na Slovensku, ktoré spracoval v publikácii „Historické parky a okrasné záhrady na Slovensku“ vydanej v roku 2004. V roku 1992 spoluorganizoval vedecké sympózium venované 100. výročiu založenia Arboréta Mlyňany. Pri tejto príležitosti bola publikovaná práca „Genofond a dendroexpozície Arboréta Mlyňany“.

Ivan Tomaško bol členom Slovenskej botanickej spoločnosti, Slovenského komitétu UNESCO - ICOMOS pre ochranu pamiatok a Medzinárodnej federácie architektov - krajinárov. Ako záhradný architekt a krajinár projektoval a realizoval parkové úpravy napríklad vo Vysokých Tatrách, Dudinciach, Vyšných Ružbachoch, Kováčovej a v kúpeľoch Sliač.

Zomrel 7. júna 2006 v Zlatých Moravciach.