Vyhľadávanie

Aktuálne počasie u nás

zamračené -2,7 °C
Vietor: ZSZ 2,3 m/s

Aktualizované: 16.01.2021 12:05

História počasia

Web kamera

webkamera


Rozárium

Gróf Ambrózy-Miggazi v snahe oživiť kompozície jeho vždyzelených drevín vysádzal i ruže.  A to nielen ruže zo skupiny mnohokvetých pre úpravu jednej z dolných terás pri vstupe do Arboréta, ale najmä ruže parkové a popínavé.

Rozárium ako zbierková expozícia ruží je dielom záhradnej architektúry s veľkým biologickým, estetickým, výchovným a environmentálnym potenciálom. Kvitnutie ruží je ten najvhodnejší spôsob oživenia arboréta a ruže sa tak stávajú predmetom prezentácie.

Dnešné rozárium v Arboréte Mlyňany sa rozprestiera pod terasami kaštieľa na ploche asi 1 ha.  Budovať sa začalo v roku 2003, zbierky ruží postupne rozširujú a rozárium dostalo náplň aj formu zbierkového genofondového rozária.

Dominantou rozária je pergola a v jej okolí sú sústredené moderné odrody ruží, ako napr. čajohybridy, floribundy, polyantky, polyanthybridy, popínavé a parkové ruže v mnohých odrodách. Početné moderné odrody ruží šľachtiteľov Kordes, Meilland, Austin, Tantau a iných môžu návštevníci vidieť v jednotlivých záhonoch centrálnej časti zbierky. Po okrajoch rozária sú vysadené divé druhy, tzv. botanické druhy ruží. Z južnej strany sú to východoázijské druhy, napríklad ruža krídlatá so širokými svietivo červenými ostňami a ruža nipponská s drobnými belavými kvetmi. Na západnom okraji rozária sú sústredené botanické druhy pochádzajúce z Európy, napr. ruža nevoňavá a ruža Jundzilova. Zo severnej strany môžeme vidieť ruže pochádzajúce zo Severnej Ameriky, napríklad ružu arkansaskú a ružu virgínsku.

Cenným sortimentom rozária sú výpestky významného rakúsko–uhorského šľachtiteľa ruží Rudolfa Geschwinda (1829-1910), ktorý pôsobil v Krupine ako lesmajster. Zbierka jeho ruží, ktoré sa vyznačujú nenapodobiteľnou vôňou a osobitným tvarom kvetov, sa buduje v južnej časti rozária nad európskymi botanickými ružami.

V súčasnosti je v zbierke rozária sústredených 200 kultivarov ruží a takmer 40 druhov botanických ruží.

Vďaka dlhoročnej spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a. s. sa nám v arboréte darí zlepšovať podmienky pre návštevníkov.

V rámci projektu "Obnova najatraktívnejších zbierok v Arboréte Mlyňany SAV" sa podarilo občianskemu združeniu "Priateľ Arboréta Mlyňany" a Arborétu Mlyňany SAV  pred vianočnými sviatkami v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, a. s. a Euroviou SK a.s. zrekonštruovať chodník tiahnuci sa od prvej terasy pod kaštieľom po prístupovú cestu o dĺžke 205 m a tak zabezpečiť vhodné podmienky na bezpečný a pohodlný pohyb rozáriom nielen pre zdravých návštevníkov ale aj vozičkárov, imobilných ľudí, či mamičky s kočíkom.

Ďakujeme